Newsy Skład Zloty Historie klubowe Kminomatografia Zapach benzyny Linki Księga gości Facebook

8-10.07.2005 - Miedziana Góra - III Puchar Capri


One stare, On pod Kielcami

Godzina 9.30 odprawa zawodników, godzina "0" przewidziana na 11.00 wybija o...11.00 i rozpoczynają się pierwsze eliminacje A1 i A2. Dobra organizacja sprawia, że niemalże bez chwili zwłoki rozpoczęła się eliminacja B1 i B2. Walka była niezwykle równa, zdarzało się, że w połowie wyścigu czasy były identyczne.

Pobudka 9 lipca tego roku, nie była zwykłym porankiem, był to nerwowy, niespokojny, ale i długo oczekiwany świt. Dla kogo ? Pewnie dla wielu ludzi na świecie, ale to nie o nich, tego dnia najważniejsi byli posiadacze Fordów europejskich, które zostały wycofane z produkcji, zanim z taśmy produkcyjnej zjechał ostatni Capri (czyli przed 1986 rokiem). Krótko mówiąc z dreszczykiem przebudzili się posiadacze Capri, Taunusów, Consuli/Granad, Cortin, Escortów Mk I/II, ale i posiadacze wszystkich euro-fordów wyprodukowanych przed premierą Capri czyli 1968 rokiem.

Pojawia się pytanie dlaczego właściwie oni są tacy specjalni, dlaczego ten poranek ? Odpowiedź jest prosta. Puchar Capri 2005, Miedziana Góra, tor wyścigowy "Kielce". Tam właśnie już trzeci rok z rzędu miały się odbyć zawody o wyłonienie bezwzględnie najszybszego Forda w Polsce.

Godzina 9.30 odprawa zawodników, godzina "0" przewidziana na 11.00 wybija o...11.00 i rozpoczynają się pierwsze eliminacje A1 i A2, do startu staje 44 zawodników. Zawodnicy są podzieleni na 2 grupy, jedna walczy z czasem na łuku zewnętrznego owalu połączonym z górskim odcinkiem toru, natomiast druga startuje na jego wewnętrznej części i przeciwległym końcu owalu. Dobra organizacja sprawia, że niemalże bez chwili zwłoki rozpoczęła się eliminacja B1 i B2. Tu tez startują 2 samochody na raz, jeden ma do przejechania cały tor, natomiast 2 walczy z ciasnymi zakrętami jego kartingowej części. Zwycięzcą eliminacji został Michał szpak Szpatowski w Capri Mk III 2.0 DOHC.

W tym roku celowo rozgrywano po 2 eliminacje naraz, żeby zaoszczędzić na czasie i zapewnić start w finale większej liczbie zawodników. Przez poprzednie 2 lata dostawało się do niego po 16 zawodników. W tym roku dłuższą zabawę miało ich aż 2 razy więcej i tak na płycie poślizgowej w środku toru stanęły 32 maszyny. Finał rozgrywany jest systemem pucharowym, gorszy z pary odpada. Walka była niezwykle równa, zdarzało się, że w połowie wyścigu czasy były identyczne, o czym wszystkich pieczołowicie informował komentator Michał krk4m Mietelski. W tym roku o puchar walczyli Paweł Trójkąt Witecki w swoim Capri Mk III 4.0 V6 EFI zwycięzca poprzednich dwóch edycji i Paweł Dziki Wilk w Capri Mk III 2.9 V6 24v. Ostatecznie puchar przypadł temu drugiemu po 2 niefortunnych bączkach przeciwnika. Miejsce 3 i 4 zajęli kolejno szpak i Rafał Kongres Jędrzejkiewicz jadący Capri Mk III 2.8i . Wszystkim finalistom, a szczególnie zwycięzcy gratuluję !

Szczególne słowa uznania najeżą się Basi Burkowi Grabowskiej, która wystartowała jako pierwsza kobieta w historii zawodów. Zostawiła w tyle 8 mężczyzn jadąc, uwaga...Transitem Mk II 2.9 EFI ! Na uwagę zasługuje również Dariusz Pająk w 130 konnym Taunusie Mk I 1.3, niestety odpadł w ćwierćfinałach po awarii pompy wody, dodam że Darek swoim Taunusem startuje również w zawodach Driftingowych, a w jego garażu już powstaje kolejny potwór.

Wszystkim zawodnikom gratuluje startów, a organizatorom fantastycznej profesjonalnie zorganizowanej imprezy !

Komitet organizacyjny igrzysk:
Michał Konieczny
Andrzej Górecki
Jacek Szczyrba
Adam Lewandowski

Kontakt:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.capri.pl

Wymagania:
Stary Ford (modele wymienione na początku tekstu), ważne OC i przegląd, prawo jazdy i kask

Wpisowe:
70zł członkowie stowarzyszenia Capri.pl
90zł pozostali posiadacze fordów

Szczegółowy plan zawodów (oraz mapy tras eliminacji) :
http://www.capri.pl/club/cup-2005-info

Wyniki zawodów:
http://www.capri.pl/club/cup-2005

Maciek Babecki vel spawn

 

Niniejszy artykuł ukazał się na łamach miesięcznika miłośników starej motoryzacji "Automobilista"